نویسنده: سعیده شفیعی

یش‌بینی قیمت ٦٠ دلاری

یش‌بینی قیمت ٦٠ دلاری
سیاسی

در هفته گذشته دو شاخص برنت و وست‌تگزاس نوسان اندکی (یک دلار) را تجربه کردند. روز شنبه نفت برنت ٥٥ دلارو ٤٩ سنت و نفت وست‌تگزاس ٥٣ دلارو ٢٢ سنت معامله شدند. در روزهای یکشنبه تا چهارشنبه با اعلام خبر افزایش حفاری و رشد دو‌میلیون‌بشکه‌ای ذخایر نفت آمریکا، قیمت‌ها روندی نزولی را پشت ‌سر گذاشتند، اما در روزهای پایانی هفته کاهش ارزش دلار سبب افزایش یک‌دلاری قیمت‌ها و ثبت رکورد ٥٦‌دلاری شد. برخی تحلیلگران معتقدند این افزایش قیمت می‌تواند به رشد تولید نفت غیرمتعارف (شیل) در آمریکا منجر شود و درنهایت با افزایش عرضه، ثبات بازار را برهم بزند.
٣ شاخص اصلی قیمت نفتقیمت نفت «برنت دریای‌شمال» (Brent) در اواسط روز جمعه، بیست‌وهفتم ژانویه ٥٥ دلارو ٦٢ سنت معامله شد که نسبت به پایان هفته قبل، ٨٦ سنت رشد نشان می‌دهد. شاخص «نفت وست‌تگزاس‌اینترمیدیت» (WTI) نیز در همین زمان ٥٣ دلارو ٣١ سنت معامله شد که نسبت به پایان هفته قبل، ٦١ سنت افزایش یافته است. برخی از کارشناسان بازار بر این باورند اقدام مجلس نمایندگان آمریکا برای تغییر مالیات بر شرکت‌ها می‌تواند قیمت این شاخص را در هفته‌های آتی به بیش از شاخص برنت برساند. همچنین بنابر گزارش دبیرخانه اوپک، قیمت سبد نفتی این سازمان
(OPEC Reference Basket Price) در روز پنجشنبه، بیست‌و‌ششم ژانویه به ٥٢ دلارو ٩١ سنت رسید که نسبت به هفته قبل حدود یک‌دلارو ٤٦ سنت افزایش یافته است.
پیش‌بینی قیمت ٦٠دلاریدر روز بیست‌ودوم ژانویه (سوم بهمن‌ماه) تعدادی از کشورهای عضو اوپک و غیراوپک در نشستی غیررسمی در وین گردهم آمدند تا آثار توافق ماه گذشته تولیدکنندگان را بر بازار نفت بررسی کنند. در بیانیه پایانی این نشست آمده است کشورهای عضو موظف هستند ماهانه میزان تولید نفت خود را به «کمیته نظارت بر توافق کاهش تولید نفت» اعلام کنند تا این کمیته میزان تعهد و پایبندی اعضا را به کاهش تولید بررسی کند. وزیر نفت نیجریه و وزیر انرژی روسیه در صحبت‌های جداگانه‌ای با ابراز خوش‌بینی درخصوص آثار توافق کاهش تولید، اعلام کردند در چند ماه آینده قیمت نفت به بالای ٦٠ دلار برای هر بشکه خواهد رسید. به گزارش خبرگزاری بلومبرگ به نقل از شانا، با توجه به اینکه قیمت نفت که از میانه ماه دسامبر سال گذشته میلادی در حدود ٥٥ دلار باقی مانده، این خوش‌بینی‌ها قوت گرفته است.
کاهش ١٨٠‌ هزاربشکه‌ای صادرات نفت عراقوزیر نفت عراق اعلام کرد در راستای عمل به تعهدات توافق اوپک، با شرکت‌های نفتی حاضر در این کشور درخصوص کاهش تولید به توافق رسیده است. بنابر گزارش خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، عراق صادرات نفت خود را در ابتدا ۱۸۰‌ هزار بشکه در روز کاهش داد که این رقم با افزایش ٣٠‌ هزاربشکه‌ای تا پایان ماه جاری میلادی، به ۲۱۰‌ هزار بشکه در روز خواهد رسید. لازم به ذکر است براساس مفاد توافق ٣٠ نوامبر، اگرچه دومین تولیدکننده نفت اوپک با هزینه‌های قابل‌توجه در مبارزه با تروریسم دست‌به‌گریبان است، اما این کشور در راستای تعهد به توافق، باید تولید خود را به میزان ٢١٠‌ هزار بشکه در روز کاهش دهد.
افزایش صادرات نفت ایران به اروپابراساس آخرین گزارش‌ها، صادرات نفت‌خام ایران به کشورهای اروپایی در ماه دسامبر نسبت به ماه نوامبر سال گذشته میلادی افزایش یافته است. به گزارش خبرگزاری شانا به نقل از مدیریت امور اوپک و روابط با مجامع انرژی وزارت نفت، صادرات نفت‌خام ایران به اروپا در مدت مذکور به ٧٦٧‌ هزار بشکه در روز رسید که نسبت به ماه گذشته میلادی، ١٠ درصد رشد نشان می‌دهد.
همچنین در مدت مذکور، صادرات نفت‎خام ایران به کشورهای ترکیه و ایتالیا ١٩٠‌ هزار بشکه در روز و به اسپانیا و یونان ٩٧‌ هزار بشکه در روز بوده است. لازم به ذکر است، درحال‌حاضر شرکت‌های نفتی توتال، رپسول، انی، لوتوس و هلنیک از مشتریان اروپایی نفت‌خام ایران هستند. همچنین با اجرائی‌شدن برجام از ابتدای ماه ژانویه سال ٢٠١٦ میلادی، تولید و صادرات نفت ایران رو به افزایش گذاشته است.
قیمت گاز طبیعیبه گزارش اداره اطلاعات انرژی دولت آمریکا (EIA)، قیمت شاخص اسپات هنری‌هاب (Spot Henry Hub) به‌عنوان شاخصی برای قیمت فروش لحظه‌ای گاز طبیعی در آمریکا در هفته منتهی به بیست‌و‌هفتم ژانویه ٢٠١٧، سه‌دلارو ١٦ سنت به ازای هر‌ میلیون بی‌تی‌یو یا واحد گرمایی انگلیسی (MMBtu) مبادله شد که نسبت به پایان هفته گذشته، ٢١ سنت افت نشان می‌دهد.* پژوهشگر اقتصادی

نظر خود را بنویسید

(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload